2000 Results plus
xara mokko 2

MOKKO BRITISH OPEN CLICKER RESULTS

2000
 MEN
1st  M. GOODWIN   Rhondda
2nd  C. DAVIES      Mt Ash
3rd  H. MANNING   Pontypridd
3rd  S. DAVIES      Mt Ash

LADIES
1st  A. LEWIS         Pontypridd
2nd  N. DAVIES      Llantrisant
3rd  D. JONES         Pontypridd
3rd  L. ELLIS           Mt Ash

2001
MEN
1ST  G. HAINES         Pontypridd
2nd  R.PANTING         Llantrisant
3rd  R.ADAMS           Taek-wondo
4th  A.HUNPHRIES     Garw

LADIES
1st  N.DAVIES          Llantrisant
2nd  D.HANNEY        Rhondda
3rd  D.JONES           Pontypridd
4th  K.WILLIAMS      Mt Ash

2000 Junior Kyokushin Kumite
Cat 1
1st Sam Parry               Samurai Caerphilly
2nd Kirsty Jenkins          Pontypridd
3rd Sarah Coates           Pontypridd
4th Anuerin Hughes        Pontllanfraith

Cat 2
1st Duane Rees             Pontypridd
2nd Hassel de Groot       Holland
3rd Bart Boschma          Holland
4th Ross Kirton             Jitsushinkai

Knockdown MEN
Light Weight
1st Klay Howells            Newport
2nd Darren Chan           Bethnal Green
3rd Marcus Shakesheff    Newport
4th Jeromme Vienne       France

Middle Weight
1st Fredrick Johnsson     Sweden
2nd Tomek Bandura        Harringey
3rd Sinja Cosic              Holland
4th Marco Schenk          Holland

Heavy Weight
1st Mark Potma             Holland
2nd Arek Wojcik            Haringey
3rd Mathias Kelderman    Holland
4th Marc Bootsma          Holland

Ladies Open Weight
1st Emma Howells          Pontypridd
2nd Julie Hamely            Haringey
3rd Eleanor Jansson       Sweden
4th Kelly Balmer            Bethnal Green

Best Technique Darren Chan
Fastest Knockdown Klay Howells

ALL MOKKO BRITISH OPEN JUNIOR RESULTS

2000
Cat 1
1st  Anuerin Hughes                  Pontllanfraith
2nd  Chris Klass                       Llantrisant
3rd  Cael Pemberthy                Pontllanfraith
4th  Lloyd Pritchard                   Llantrisant

Cat 2
1st  Sam Parry                         Samurai Caerfilli
2nd Kirsty Jenkins                     Pontypridd
3rd  Sarah Coates                    Pontypridd
4th  James Morgan                  Tae Kwon do

Cat 3
1st  Jason Bailey                      Llantrisant
2nd  Adam bailey                     Llantrisant
3rd  Marc Healey                     Garw
4th  Alex Ferrier                        Pontllanfraith
Best Technique Award         James Morgan


2001
Cat 1
1st  Amy Tottle                  Pontypridd
2nd Charmaine Brown        Pontypridd
3rd  Hannah Jones              Pontypridd
3rd  Ryan Jones                  Garw IKO(GB)

Cat 2
1st  Sam Parry                   Samurai Caerfilli
2nd  Kirsty Jenkins              Pontypridd
3rd  Nathan Camilleri          St Mellons
3rd  Pierre Binkowsky          France

Cat 3
1st  Ian Phillips            Pontypridd
2nd  Fabien Deneux       France
3rd  Ryan Hutchins       Garw IKO(GB)

Cat 4  Cadets
1st  Guillame Lotte            France
2nd  Matthew Hunt            Pontypridd
3rd  Jonathan Gengembre    France
3rd  Simon Butterfield         Garw IKO(GB)

BRITAIN v FRANCE TEAM EVENT
Winners - France 4 wins to 2 with 1 draw

[M.O.K.K.O] [Directory] [Japanese Terminology] [Juniors] [Competitions] [MOKKO Grading] [MOKKO Courses] [Other Country Info] [WKO (NPO)]


Affiliated to :European Karate Organisation and W.K.O. Contact hara@mokko.org.uk regarding this site.
 
© Copyright Mas Oyama’s Kyokushin Karate Organisation All rights reserved.